A Neurofeedback vagy más néven EEG-Biofeedback egy olyan speciális tréning, amely segít az idegrendszer alapú panaszok enyhítésében. Segít megérteni és optimalizálni az agyi működést. A neurofeedback-folyamat során az agy elektromos aktivitását mérjük, majd az eredmények alapján tanítjuk meg a klienst, hogy hogyan tudja befolyásolni és javítani az agyi működését, mivel különböző tüneteknél az agyhullám mintázatban is eltérést tapasztalhatunk. Ha ezeket az eltérő mintázatokat a megfelelő irányba terelgetjük, úgy segítjük az idegrendszert a harmonikus működésében. Rendszeres gyakorlás hatására ugyan úgy mint bármilyen gyakorlási, tanulási folyamatban, az agy szerkezetileg és funkcionálisan képes átrendeződni, ezt a tudományban agyi plaszticitásnak hívják. Az újrahangolt agy, képes hatékonyan működni, így a tünetek csökkennek és megszűnnek, a szervezet kiegyensúlyozottabban tud működni. Tréningjeim során az amplitudó módszerrel dolgozom.
A Neurofeedback tréning kiegészítő eljárás, a szakorvosi kezelést nem helyettesíti. Neurofeedback tréninget csak arra kiképzett szakember végezhet, megfelelő egészségügyi ismeretekkel.
Gyermekeknél
⦁ ADHD
⦁ Figyelemzavar
⦁ Magatartászavar
⦁ Tanulási nehézségek(Diszlexia, Diszgráfia, Diszkalulia)
⦁ Autizmus spektrum zavar
⦁ Asperger-szindróma
⦁ Szorongás
⦁ Depresszió tüneteinek javítása
⦁ Alvási nehézségek
Felnőtteknél
⦁ Stressz
⦁ Szorongás
⦁ Depresszió tüneteinek javítása
⦁ Migrén
⦁ Koncentrációs nehézségek
⦁ Impulzivitás
⦁ Érzelmi szabályozási zavar
⦁ PTSD – Poszttraumás stressz szindróma
⦁ Feledékenység
⦁ Alvászavar
1, Elbeszélgetés, panaszok átbeszélése, anamnézis kitöltése
2, Bemérés 10 ponton, minden agylebeny felett, melyet a NeXus-10 MKII – EEG biofeedback rendszerrel végzek.
3, Kiértékelés, tréning terv és cél
Így zajlik egy neurofeedback tréning
A tréning során a kliensnek elektródákat helyezünk a hajas fejbőrére és – EEG – készülékkel mérjük az agyhullámok tevékenységét a különböző agyterületeken.
A mérés alatt a kliens nyugodtan ül egy fotelben és egy filmet néz a monitoron.
A tréningeket hetente ajánlott legalább 2x végezni. 20-60 alkalom lehet szükséges attól függően, hogy a kliens milyen jellegű és mértékű problémákkal rendelkezik.
Delta agyhullám
Mély, álomtalan alvásban dominál a delta hullám, éber állapotban alacsonyabb aktivitást kell mutatnia.
A Delta hullám nehezen mérhető, mert erősen bejolyásolja az EEG méréseket a zaj, amelyek a fejen lévő izmokból erednek, mint a szemmozgás, arcizmok, állkapocs mozgás, stb. Ezért ritkábban is tréningezzük. Idegrendszeri éretlenségnél nagy számban van jelen éber állapotban is.
Theta agyhullám
Az alvás és elalvás szakszában jellemző hullám, elősegíti a meditáció folyamatát.
Magas számban való jelenléte utalhat idegrendszeri éretlenségre és más idegrendszeri eltérésekre, túlsúlya jellemzően figyelemhiányban, koncentráció hiányban jelenik meg.
Alpha agyhullám
Relaxáció, álmodozás esetén is előtérbe kerülő agyhullám. Kisgyermekkorban még magasabb számban van jelen. Gyermekkorban és később ez a hullám már csak alvás előtt, pihenés közben uralkodó az agyban. Idegrendszeri éretlenség esetén nagyobb számban van jelen, aminek figyelemzavar is lehet a következménye. Ha magasabb jelenlétét észlelünk, csökkentjük a tréningek alkalmával.
SMR agyhullám
A nyugodt fókuszált állapottal kapcsoljuk össze, olyan állapotban jellemző, amikor a legkisebb erőfeszítéssel vagyunk képesek a legnagyobb koncentrációt tudjuk elérni. Ezt a hullámot mindig felfelé terelgetjük.
Beta 1 agyhullám
Ez szintén a figyelem és koncentráció frekvenciája, amelyet jellemzően erősítünk a tréningek során. Ezt a hullámot mindig felfelé terelgetjük.
High Beta agyhullám
Túlzott aktivítása stressz jelenlétre, feszült helyzetre, ingerültségre, vagy akár túlterheltségre is utal. A tréningek során csökkentjük ezen hullámok aktivitását.
Összegyűjtöttem egy csokorba az általatok leggyakrabban feltett kérdéseket és a rájuk vonatkozó válaszokat.
Azonban bármilyen más kérdés esetén is keressetek bátran!:)
Egy beszélgetéssel kezdünk, ahol átbeszéljük a panaszokat, melyet egy bemérés követ. Panasztól függően, kb 1-2 órát vesz igénybe.
A tréning során az elektródákat rögzítem a kliens fejbőrére, aki egy kényelmes fotelban a monitor előtt ül. A tréning során a kliens a képernyőn látható visszajelzéseket figyeli.
Egy speciális paszta segítségével a fejbőrhöz rögzítem az elektródákat. Ez vízzel könnyen letörölhető.
Nem
A kliens állapota, a bemérés és az elérni kívánt erdmény határozza meg. Neurofeedback-ből minimum 20, Biofeedbackből minimum 10 alaklom javasolt.
Kezdetben heti 2, későbbiekben heti 1 alkalom .
Az agy a megtanult, új mintázatokat nem felejti el de pár havonta ismétlő tréning szükséges lehet.
Káros mellékhatása nincs, azonban az első alkalmak folyamán a tüneteket felerősítheti.
Bármilyen kérdés felmerülne a tréningekkel kapcsolatban vagy csak bizonytalan vagy, hogy mire lenne szükséged keressetek bátran! 🙂
© Marokházi Nikolett EV, 1126 Budapest, Dolgos u. 2, 2 ép., 1/4. a MOM park mellett – Minden jog fenntartva! | Adatvédelmi tájékoztató | Süti szabályzat